Jak podnieść poziom AMH: praktyczne wskazówki i strategie

Dowiedz się, jak naturalnie zwiększyć poziom AMH i poprawić swoją płodność dzięki zdrowemu stylowi życia i odpowiednim suplementom.

AMH, czyli hormon antymüllerowski, czynnik antymüllerowski – jest uwalniany przez pęcherzyki jajnikowe i jest używany głównie do oszacowania pozostałej rezerwy jajnikowej. Im wyższy AMH tym więcej komórek jajowych, a im niższy, tym bliżej wygasania aktywności jajników i bliżej menopauzy. Czy istnieją jednak metody na podwyższenie poziomu AMH? Oto kilka sugestii, które mogą pomóc.

Zanim jednak przejdziemy do konkretów czas rozprawić się z mitami na temat AMH, a przy okazji pokazać Ci, że niski poziom tego hormonu to nie jest wyrok. 

 1. Poziom AMH nie wpływa na jakość komórek jajowych. Sam poziom AMH nie jest wystarczający, żeby określić twoją płodność, lub jej brak. Co znaczy, że możesz naturalnie zajść w ciążę, mając niskie AMH, ponieważ liczy się JAKOŚĆ! Pęcherzyków jajnikowych może być niewiele, ale mogą być dobrej jakości. I to się liczy, ponieważ do zapłodnienia wystarczy 1 komórka jajowa i 1 plemnik. Nie musi być idealnie, żeby się udało. To po pierwsze…

Spójrz na tę metaanalizę: Badanie z 2020, więc świeżynka, które objęło 4000 kobiet!

W podsumowaniu czytamy: „nasze odkrycia sugerują, że niskie poziomy AMH w surowicy nie są związane z niższą płodnością”

PMID: 34721287

PMID: 33710839

 1. Samo badanie AMH jest niewystarczające dla określenia tego, czy jesteś płodna, czy też nie.

Poza samym AHM powinny być przebadane również:

 • FSH
 • LH
 • Estradiol
 • Prolaktyna
 • Testosteron
 • Morfologia
 • Panel tarczycowy i przeciwciała p-komórkom tarczycy
 • Insulina
 • Witamina D
 • Witamina B12
 • Kwas Foliowy
 • Żelazo i ferrytyna
 • Homocyteina
 1. Pęcherzyki jajnikowe, które uwalniają hormon antymüllerowski (AMH) są szalenie wrażliwe na niedobory, szczególnie witaminy D, witamin z grupy B, foliantów, czy cynku. Co znaczy, że zanim załamiesz się niskim wynikiem AMH to zadbaj o uzupełnienie niedoborów zarówno, z diety jak i suplementacji.
 2. Po przyjmowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej poziom AMH może być tymczasowo obniżony. Dlatego, że w czasie stosowania antykoncepcji jajniki ulegają skurczeniu do nawet 50%!!! Więc jest mniej „miejsc”, gdzie AMH może być uwalniane. Pamiętaj, że to stan przejściowy, ale musisz zwiększyć spożycie foliantów, witamin B, cynku, magnezu, żelaza, selenu! Ponieważ antykoncepcja zwiesza niedobory tych składników odżywczych, a to wpływa na pogorszenie jakości pęcherzyków jajnikowych, a w konsekwencji uwalnianie AMH.
 3. NIE DA SIĘ W ŻADEN sposób określić CZASU, który powstał na zajście w ciąże, na podstawie AMH. Ten parametr określa tylko przybliżona ilość pęcherzyków jajnikowych, a nie ich żywotność, czy pozostały czas na zajście w ciąże!!!

 

 1. Zdrowa dieta

Pierwszym krokiem w walce z niskim AMH jest dieta! W pierwszej kolejności masz powinnaś zadbać o bogotaoodżywczą dietę, ze zwiększoną podażą białka, tłuszczu, selenu, cynku, żelaza, magnezu, wit. B. Jeśli potrzebujesz konkretnej diety podnoszącej poziom AMH to wypróbuj nasz jadłospis płodnościowy dla kobiet!

 1. Regularna aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna poprawia ogólne zdrowie i może wpływać pozytywnie na równowagę hormonalną. Pamiętaj, aby nie przesadzać – nadmierna aktywność fizyczna może prowadzić do niskiego poziomu AMH.

 1. Kontrola stresu

Stres ma bezpośredni wpływ na równowagę hormonalną. Regularne praktyki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy techniki oddechowe, mogą pomóc w zarządzaniu stresem i poprawić równowagę hormonalną.

 1. Suplementy

Niektóre suplementy diety mogą wspomagać zdrowie jajników i produkcję AMH. Należą do nich koenzym Q10, witamina D, magnez, omega-3 i kwas foliowy (oczywiście w formie metylowanej). 

Podsumowując, podniesienie poziomu AMH wymaga holistycznego podejścia, które obejmuje zdrową dietę, kontrolę stresu, regularną aktywność fizyczną i ewentualne suplementy diety. Pamiętaj, że niski poziom AMH nie przekreśla Twojej szansy na naturalne poczęcie, a ty sama możesz zwiększyć te szansę poprzez drobne zmiany stylu życia.

Koszyk